Avropa İttifaqı ölkələrində yeniyetmələrin sosial şəbəkələrə çıxışı məhdudlaşdırıla bilər
Rumıniyada prezidentin müşaviri Sorin Kostrei Avropa İttifaqı ölkələrinin yaxın bir il ərzində yetkinlik yaşına çatmayanların sosial şəbəkələrə çıxışını məhdudlaşdıran qanunvericilik qərarları qəbul edə biləcəyini bildirib.
NTV Rumıniya mətbuatına istinadla xəbər verir ki, o, Buxarestin bu məsələdə “Avropa siyasəti” xəttinə uyğun hərəkət etməyi məqsədəuyğun saydığını bildirib.
Məlumata əsasən, Sorin Kostrei sosial platformaların yeniyetmələr üçün risklərini xüsusi vurğulayaraq bu sahədə tənzimləmənin zəruriliyini önə çəkib. Onun fikrincə, bəzi sosial şəbəkələr asılılıq yaradan mexanizmlər üzərində qurulduğuna görə, gənclərin psixoloji dayanıqlığı, diqqət və öyrənmə vərdişləri, eləcə də gündəlik davranış modelləri üzərində mənfi təsir göstərə bilər. Bu baxımdan, məsələyə yalnız texnoloji yenilik prizmasından deyil, ictimai sağlamlıq və təhlükəsizlik çərçivəsində yanaşılmasının vacibliyi qeyd olunur.
Rumıniya mediası bildirir ki, müşavir bu yanaşmanı tütün və alkoqol məhsullarına yaş məhdudiyyətləri tətbiq olunması ilə müqayisə edib. Məqsədin cəzalandırma deyil, qoruyucu mexanizmlərin yaradılması, valideyn nəzarətinin və dövlət tənzimləməsinin daha effektiv çərçivəyə salınması olduğu vurğulanır.
Mövzu Avropada son aylarda geniş gündəmlərdən birinə çevrilib. Mətbuatda yer alan şərhlərə görə, Avropa İttifaqı ölkələri informasiya təhlükəsizliyi, dezinformasiyanın yayılması, internetdə zərərli kontentə çıxış, kibertəhlükələr və psixoloji asılılıq kimi riskləri paralel şəkildə qiymətləndirir. Bu kontekstdə əsas müzakirə xətlərindən biri yeniyetmələrin sosial şəbəkələrdə yaş yoxlaması, hesabların yaradılması və istifadəsi qaydalarının sərtləşdirilməsi, platformaların məsuliyyətinin artırılması, eləcə də valideynlərin nəzarət mexanizmlərinin standartlaşdırılması ilə bağlıdır.
Rumıniya mətbuatı xatırladır ki, 2025-ci ilin dekabrında Avstraliyada yaşı 16-dan az olan şəxslərin sosial şəbəkələrə çıxışını qadağan edən qanun qüvvəyə minib və bundan sonra platformalardan uşaqlar və yeniyetmələrlə bağlı hesabların deaktiv edilməsi kimi tələblərin yerinə yetirilməsi gözlənilib. Eyni zamanda, Avropada bir sıra ölkələrdə, o cümlədən Fransa və Danimarkada 2026-cı ildə oxşar tənzimləmələrin qəbul edilməsi istiqamətində siyasi müzakirələrin aparıldığı qeyd olunur.
Qeyd edək ki, Rumıniya mediasının təqdim etdiyi qiymətləndirmələrə əsasən, yetkinlik yaşına çatmayanların sosial şəbəkələrə çıxışının məhdudlaşdırılması Avropa İttifaqında formalaşmaqda olan yeni tənzimləmə dalğasının tərkib hissəsi kimi dəyərləndirilir və yaxın dövrdə bu mövzunun həm milli parlamentlərdə, həm də Avropa səviyyəsində daha intensiv müzakirə ediləcəyi gözlənilir.