Avropa enerji xəritəsində yeni dinamika formalaşır və Şərqi Avropada strateji əhəmiyyətə malik enerji layihələri üzərində ciddi siyasi və iqtisadi manevrlər getməkdədir. “Stiripesurse” nəşrinin analizinə görə, bir neçə ölkənin iştirakı ilə reallaşan bu layihə regionun enerji təhlükəsizliyi və inteqrasiyası baxımından mühüm rol oynayır və Rumıniya da burada aktiv iştirak edir.
NTV xəbər verir ki, bu layihə əsasən enerji daşıyıcılarının tədarükünün diversifikasiyası, infrastrukturun möhkəmləndirilməsi və Avropanın uzunmüddətli enerji ehtiyaclarının ödənilməsi məqsədilə formalaşdırılıb. Rumıniyanın layihəyə daxil olması ölkənin regional enerji siyasətindəki rolunu daha da artırır və bu sahədə Moskva, Kiyev və Brüssel arasında gedən siyasi oyunlara təsir göstərir.
Təhlildə qeyd edilir ki, layihədə iştirak edən dövlətlər öz aralarında enerji daşıyıcılarının tədarük xəritələrini yenidən nəzərdən keçirir və yeni marşrutların açılması üçün danışıqlar aparırlar. Bu da Avropanın şərq və cənub sərhədlərində enerji axınlarının daha etibarlı və səmərəli həyata keçirilməsinə yol açır.
Rumıniyanın enerji şirkətləri və dövlət orqanları bu təşəbbüsdə qarşılıqlı investisiya, texniki əməkdaşlıq və layihə idarəetmə mexanizmlərində yer alır. Bu isə energetika sahəsində yerli potensialın gücləndirilməsi, ixrac imkanlarının genişləndirilməsi və uzunmüddətli əməkdaşlıq əlaqələrinin formalaşdırılması baxımından əhəmiyyət daşıyır. Analitiklər hesab edirlər ki, bu tip regional layihələr Şərqi Avropanın enerji təchizat şəbəkəsinin möhkəmləndirilməsinə və Avropa İttifaqının strategiyasına uyğun enerji resurslarının mənbələrini daha da diversifikasiya etməyə xidmət edir.
Qeyd edək ki, Rumıniyanın belə strateji energetika təşəbbüslərində iştirakı enerji təhlükəsizliyi, regional əməkdaşlıq və iqtisadi inteqrasiya sahələrində ölkənin mövqeyinə əlavə dəyər qatır.