Yunanıstan və digər dörd Avropa İttifaqı ölkəsi Afrikada miqrasiya axınları ilə bağlı problemlərin həllinə yardım məqsədilə miqrantların geri qaytarılması mərkəzləri yaratmaq niyyətlərini açıqlayıblar. Mediafax nəşrinin verdiyi məlumata görə, bu təşəbbüs Avropa və Afrika arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi və qeyri-qanuni miqrasiyanın qarşısının alınmasında birgə yanaşma kimi müzakirə olunur.
NTV xəbər verir ki, geri qaytarma və yerləşdirmə mərkəzlərində sığınacaq axtaranların müraciətlərinin ilkin dəyərləndirilməsi, sənədləşmə və geri göndərilmə prosedurlarının tətbiqi nəzərdə tutulur. Bu təşəbbüs Avropa və Afrika hökumətləri arasında miqrasiya sahəsində dialoqu daha intensivləşdirməyi hədəfləyir.
Təklif olunan mərkəzlərin əsas məqsədi qeyri-qanuni miqrant axınını azaltmaq, insanlıq statusu kimi müraciətlərə daha şəffaf və səmərəli yanaşma təmin etmək, habelə təhlükəsizlik və insan hüquqlarını qorumaq üçün effektiv mexanizmlər yaratmaqdır. Bu növ strukturlar əvvəllər də müxtəlif regional təşəbbüslər çərçivəsində müzakirə olunub və bu, Avropa İttifaqının ümumi miqrasiya strategiyasının tərkib hissəsi kimi təqdim edilir.
Ekspertlər bildirirlər ki, təşəbbüsün reallaşdırılması üçün həm Avropa, həm də Afrikada hüquqi çərçivə və resursların təmin olunması vacibdir. Diplomatlar və miqrasiya sahəsi üzrə mütəxəssislər qarşılıqlı faydalı mexanizmlər yaratmaq üçün konsultasiyalara davam etdiklərini vurğulayırlar.
Qeyd edək ki, miqrasiya məsələsi Aİ üçün uzun müddətdir ki, aktualdır və qeyri-qanuni keçidlərin və təhlükəsizlik risklərinin azaldılması istiqamətində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi mühüm prioritet hesab olunur.